Andrea Branzi

www.andreabranzi.it

 

Andrea Branzi je italský architekt a designér narozený v roce 1938 ve Florencii, kde také vystudoval architekturu. Celý jeho profesní život i osobní zájmy jsou velmi úzce spojeny s průmyslovým designem, architekturou, urbanismem a propagací "kultury života".

Andrea Branzi je dlouholetým profesorem průmyslového designu na polytechnické univerzitě v Miláně a v roce 1983 byl jedním ze zakladatelů "Akademie Domus", první mezinárodní postgraduální školy designu. Spolu s dalšími významnými italskými architekty a designéry jako je Paolo Deganello, Massimo Morozzi a Gilberto Coretti založil Alberto Branzi v roce 1966 ve Florencii designové studio Archizoom Associati. V prosinci 1966 Archizoom Associati připravil svoji první, přelomovou výstavu "Superachiterrua" založenou na barevné projekci, která nakonec vedla k vytvoření teoretického rámce tzv. Anti-designu. Mimo jiné byl Andrea Branzi propagátorem tzv. italské radikální architektury a spolu s kolegy z Archizoom Associati vytvořil řadu designových konceptů měst, architektonických komplexů, designových vizí apod., které jsou stále jedním ze základních zdrojů inspirace pro budoucí generace. 

Andrea Branzi je autorem mnoha knih o designu a architektuře (Introduzione al Design Italiano, Learning from Milan aj.) a je také pravidelným přispěvatelem do mnoha italských časopisů zabývajících se designem a architekturou. V roce 2008 získal Andrea Branzi ve Velké Británii čestný titul "kralovský designér" a jeho práce jsou trvale vystavné např. v Design Museum v Gentu. V současné době žije a pracuje v Miláně, Itálie.