Alberto Meda

www.albertomeda.com

 

Alberto Meda je slavný italský designér, který bývá kolegy často nazývá inženýrem designu. Narodil se v roce 1945 u jezera Como v Itálii a vystudoval mechanické inženýrství na polytechnické univerzitě v Miláně.

V letech 1975-1979 byl technickým ředitelem ve společnosti Kartell, zabývající se především výrobou nábytku a svítidel ze speciálního plastu. Následně v letech 1981-1985 působil jako projektový konsultant pro automobilovou společnost Alfa Romeo a od roku 1984 začala jeho spolupráce se švýcarskou společností Vitra, designovým výrobcem nábytku a kancelářského vybavení. Prvním společným projektem Alberto Medy a společnosti Vitra byla ikonická židle Meda Chair uvedená na trh v roce 1986. Následovala několikaletá úzká spolupráce s Vitrou , pro kterou navrhoval nejen další židle (např. MedaPro, MedaPal aj.), ale i další solitérní kusy nábytku.

Od roku 2003 je Alberto Meda profesorem na Univerzitě IUAV v Benátkách a vede kurzy průmyslového designu na několika dalších univerzitách po celém světě (Chicago, Washington University in St. Louis, Stockholm, Miami, São Paulo, Ulm, Istanbul), zároveň přednáší i v rámci Vitra design Museum Workshops v Boisbuchet ve Francii. 

Některé z mnoha set objektů vytvořených Albertem Meda jsou součástí trvalých expozic předních světových muzeí, např. Museum of Modern Art of Toyama, The Museum of Modern Art in New York atd. Alberto Meda žije a tvoří v Miláně.