Bořek Šípek

www.boreksipek.com


 

Architekt a designér Bořek Šípek se narodil v roce 1949 v Praze a v roce 1967, po ukončení studia designu nábytku na Škole uměleckých řemesel v Praze, emigroval do Německa. Postupně vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Hamburku a filozofii na Technické univerzitě ve Stuttgartu. Doktorát v oboru architektury získal na Technické univerzitě v Delftu v roce 1979. Od roku 1990 byl profesorem architektury na pražské VŠUP, v letech 1996-2004 profesorem architektury ve Vídni na Akademii užitých umění a v roce 1998 byl jmenován dvorním architektem prezidenta Václava Havla pro rekonstrukci Pražského Hradu. Od roku 2005 je děkanem Fakulty architektury na Technické univerzitě v Liberci.

Šípkova architektonická díla lze nalézt po celém světě a na poli architektury získal také několik významných mezinárodních ocenění. V oblasti designu vytvořil návrhy pro přední světové výrobce a známé designové domy, mimo jiné např. pro značky Cleto Munari, Driade, Karl Lagerfeld, Sawaya & Moroni, Vitra, Manufactures Nationales de Sèvres, Swarovski, Rosenthal, Wittmann, Sugahara Glass, Anthologie Quartett, a mnoho jiných. 


Designové objekty Bořka Šípka byly vystaveny na řadě samostatných výstav v předních světových muzeích a galeriích, např. Musée des Arts décoratifs v Lyonu (1987), Stedelijk Museum v Amsterdamu (1991), Vitra Design Museum ve Weil am Rhein (1991), Narodní muzeum v Praze (1998), Haar Galery v Paříži (2005), Národní muzeum umění v Shanghai (2006), aPlaca d'Or v Pařiží (2008) atd. Jeho práce lze nalézt ve stálých sbírkách mnoha muzeí po celém světě, včetně Corning Museum of Glass v New Yorku, Denver Art Museum, Stedelijk Museum v Amsterdamu, Design Museum v Londýně, Museo Internazionale delleCeramiche v italské Faenza, aj.

Bořek Šípek žije a pracuje převážně v Praze, kde má své architektonický ateliér, a v Novém Boru, kde vlastní sklářské studio Anežka.