Ondřej Smeykal

www.smeykal.com


 

Nejlepší český hráč na domorodý australský nástroj didgeridoo, všestranný hudebník a umělec. Tvůrce speciálního projektu Crystal DIDGERIDOO.

Crystal didgeridoo je společným projektem profesionálního hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala, perkusisty Pavla Plánky, japonského multiinstrumentalisty Yas-kaze a designéra Bořka Šípka. V letech 2010-2013 na základě speciálních požadavků hudebníků vznikly ve sklárně Bořka Šípka naprosto originální hudební instrumenty vytvořené z českého křišťálu. Všechny hudební nástroje jsou plně funkční a celá kolekce ohromuje nejen zpracováním, "aurou" českého skla, ale i velice neotřelým zvukem. Kolekce hudebních nástrojů byla podstupně představena na výstavách v New Yorku, Miláně a Praze. 

Ondřej Smeykal uvádí ke vzniku nástrojů následující: ''Bořek zvedl mou hozenou rukavici vytvořit křišt'álové didgeridoo a rovnou pojal s velkorysostí sobě vlastní celou kolekci! Projekt mne stále fascinuje, je v něm neskutečný tvůrčí potenciál. Osobně věřím, že to otevírá i novou platformu pro setkání tradičníc přírodních nástrojů se současným hudebním experimentálním světem. V tom vidím mnoho kvalit.''